Elektromuzeum - televizory - Tesla přenosné barevné - Tesla stolní barevné - Tesla přenosné černobílé - Tesla stolni černobílé - sovětské - ostatní

Černobílé stolní televizory Tesla

Televizory pro příjem barevného i černobílého obrazu ve stolním provedení. Barevný obraz samozřejmě reprodukovaly černobíle. Označení černobílý se běžně používá, ale je nepřesné, neboť analogové přístroje mohou reprodukovat nekonečné množství odstínů šedé.

Nejstarší - netříděno

Ametyst - elektronková ze začátku 60. let 20. st.

Řada Aramis

Od roku 1971. Kromě obrazovky 6 dalších elektronek, 16-18 tranzistorů a u pozdějších i malý integrovaný obvod MAA 550. Šikmo uložené šasi s jednou deskou s plošnými spoji.

Aramis, Diana, Spoleto, Martino, Salermo, Cavallo, Limba, Vltava, Luna, Sitno, Castello, Zenit, Javorina, Goral.

Řada Dukla

Od roku 1974. Kromě obrazovky 3 další elektronky, přes 20 tranzistorů a několik IO (MAA 550, MAA 661, mimo nejstarší i MBA 810 a v případě senzorových voleb ještě 2x MAS 560). Dvě základní desky s plošnými spoji se zásuvnými moduly - dole jsou zdroje a rozklady, na boku signálová část.

Dukla, Bajkal, Kalina, Zobor, Ambra, Baltik, Lipno, Solaris, Sabina.

Lipno

Lipno

Řada Olympia

Od roku 1977. Kromě obrazovky žádné další elektronky. Vnitřní konstrukce je velmi podobná předchozím, někdy tak jsou přičítány do stejné řady vycházející z Dukly.

Olympia, Capella, Laura, Silvia, Corina, Aurora, Viktoria, Andrea, Lívia, Regina, Svetlana.

Olympia

Olympia (1977-1979)

Silvia

Silvia - přední maska se jinak vyráběla i ve variantě s potiskem motivu dřeva.

Corina

Corina - tentokrát maska s motivem dřeva.

Lívia

Lívia

Nejnovější řada

Od roku 1983. Spínaný zdroj.

Saturn, Neptun, Urán.


Najdete-li nějaký elektronkový nebo jiný velmi starý přístroj v neznámém stavu, rozhodně není vhodné se jej pokoušet zapnout, pokud není předem zkontrolován vnitřní stav zařízení a součástek. Hrozí nebezpečí zničení součástek až požáru a úrazu. Pozor také na to, že šasi může být spojeno přímo s elektrickou sítí.