Československé počítače

Některé staré počítače a příslušenství si můžete osobně prohlédnout na výstavě v ČVUT.

Prvním počítačem vyrobeným v Československu byl SAPO (SAmočinný POčítač), který byl uveden do provozu v roce 1957. Obsahoval 7000 relé a 400 elektronek. Měl magnetickou bubnovou paměť o kapacitě 1024 dvaatřicetibitových slov. Pracoval ve dvojkové soustavě s pohyblivou řádovou čárkou. Tento počítač měl dvě zvláštnosti: první bylo, že byl pětiadresový neboli součástí každé instrukce bylo 5 adres (2 operandy, výsledek a adresy skoků v případě kladného a záporného výsledku) a druhou bylo, že se vlastně jednalo o tři shodné procesory, které pracovaly paralelně. Výsledek každé operace z jednotlivých procesorů se mezi sebou porovnal a o výsledku se rozhodovalo hlasováním. Pokud byl shodný alespoň ve dvou případech, byl považován za správný. Pokud se ve všech třech případech lišil, operace se opakovala.

Počítač SAPO byl zkonstruován prof. A. Svobodou, Dr. Oblonským a jejich spolupracovníky v Ústavu matematických strojů (pozdější Výzkumný ústav matematických strojů) a byl instalován v budově ústavu na Loretánském náměstí. Tři roky po jeho spuštění, v roce 1960, počítač SAPO shořel. Z jiskřících releových kontaktů se vzňala loužička oleje, kterým se relé promazávala.

Roku 1960 byl ve Výzkumném ústavu matematických strojů (VÚMS) spuštěn elektronický počítač EPOS 1, zkonstruovaný pod vedením prof. A. Svobody, ale už v roce 1962 upravený typ EPOS 2, osazený tranzistory. Počítač pracoval v desítkové aritmetice, v kódu, který umožňoval automatickou opravu jedné chyby (délka slova 12 číslic), vykonával přes 30 tisíc operací za sec. a měl feritovou paměť s kapacitou 40 tisíc slov. Zvláštností počítače bylo hardwarové zařízení pro sdílení času mezi až pěti nezávislými programy. V 60. a 70. letech se vyráběl jako ZPA 600 a ZPA 601 i v mobilní verzi a byl vybaven poměrně bohatým software (operační systém, assembler, překladače).

Kolem počátku 70. let se vyráběly sálové počítače v Čechách a na Moravě.

Náš podnik Tesla začal někdy v 80. letech vyrábět mikroprocesor MHB8080A (ekvivalent Intel 8080), ojediněle se používal U880 z NDR (ekvivalent Zilog 80). Obvody byly vyráběny na Slovensku v TESLE Piešťany.

První mikropočítač byl TEMS 80 vyráběný v letech 1981-83 v Tesle Vráble. Byl v kufříku, měl hexadecimální klávesnici a 7-segmentové displeje. Paměti RAM i ROM 1kB, ROM rozšiřitelnou až na 8kB. V kufříku byl i elektromotorek, reproduktor a snímače teploty a otáček pro demonstraci měření a regulace. Podobný byl mikropočítač PMI-80 z Tesly Piešťany, vyráběný od roku 1982. Další podobný kufřík byl SB 8035 z Tesly Bratislava, s ekvivalentem mikroprocesoru Intel 8035, ROM 2kB a RAM 1kB.

SAPI 1

Průmyslový systém Sapi 1 se vyráběl od roku 1983 s jednodeskovými mikropočítači JPR 1 z Tesly Liberec. RAM i ROM byly 2kB, mikroprocesor MHB8080A. Komplex Sapi 80 z poloviny 80. let měl jednodeskový mikropočítač JPR 80 se stejným mikroprocesorem, RAM až 64kB a ROM až 32kB.

Někdy později bude pokračování...

Literatura

Konstrukční elektronika / A Radio - 4/2008: Pětatřicáté výročí mikropočítačů, Ing. Karel Frejlach

Dějiny počítačů na Wikipedii (odstavce o SAPO a EPOS).


Pozor: z jedné sbírky v Praze byly některými ze sousedů sběratele ukradeny mimo jiné dva kusy kufříkových počítačů z řady TEMS 80, jeden APPLE IIe a sběrnice s moduly pravděpodobně ze SAPI 80. V případě podezřelých předmětů ke koupi můžete použít kontakt na hlavní stránce.


Hlavní stránka