Elektromuzeum

Gramofony a magnetofony

Gramofon je přístroj pro přehrávání (reprodukci) zvuku z gramofonové desky. Existovaly i přístroje pro nahrávání (záznam) rytím do čisté desky. Komerční nahrávky se ale lisují. Je třeba upozornit především na to, že pro nejstarší (šelakové) desky s otáčkami 78 se používá jiná - silnější jehla, než pro nižší otáčky (16-33-45, mikro drážka, některé 16-ot. desky ale měly ještě užší drážku, a tím i potřebu ještě jiného hrotu). Původní kombinované gramofony proto mají dvě jehly na otočné hlavičce. Standardní je označená zeleně, mikro-dlouhohrající červeně. Pokud má nějaký nový gramofon možnost přepínání rychlostí i na 78 a používá jen jeden hrot, tak je určen pouze pro nové desky s mikrodrážkou a 78 otáčkami, které se vydávají jen vzácně. Nemůže být vhodný pro staré šelakové desky. Později se používal i název digitální gramofon pro přehrávač CD. V současnosti snad ale existuje i klasický mechanický gramofon s digitálním záznamem, který používají diskžokejové pro zvukové efekty ručním pootáčením deskou. Málo známým přístrojem byl videogramofon, který na podobném mechanickém principu přehrával obrazový signál.

Magnetofon je přístroj pro přehrávání a případně i nahrávání zvukového signálu na magnetický pásek, který může být buď navinutý na cívce, nebo v kazetě. Videomagnetofon, magnetoskop (původně normalizovaný název), videorekordér, chybně pak videopřehrávač (běžně téměř všechny uměly i nahrávat, nikoliv jen přehrávat; samostatný opačný případ byl videonahrávač), je přístroj pro přehrávání a/nebo záznam pohyblivého obrazového signálu se zvukovým doprovodem, tj. jako televizního signálu. Často se nazýval prostě jen video. Pro domácnosti se používal jen na kazety - takzvané videokazety (VCR - videokazetový rekordér). Většinou typu VHS, vzácně Betamax nebo Video 2000.

Častou závadou starých magnetofonů i gramofonů, pokud se něco nechce točit přestože motor běží, může být zpuchřelý a přetržený gumový řemínek.

Gramofony Tesla

Časté byly např. s šasi HC42 (NC420 bez zesilovače a NZC420 se zesilovačem) a novější plastové HC30 (např. NZC300 a dále zmíněný). Časem budou přidány fotografie.

Přepínač otáček 33/45 většinou přesmyká řemínek mezi dvěma průměry řemenice synchronního motorku. Průměr druhého kola (pod talířem) je konstantní, takže na vyšších otáčkách (větší průměr hnací řemenice) se gumový řemínek více natahuje. Proto by zřejmě bylo lepší při delším nepoužívání nechat zařazenu nižší rychlost. Musí se ale přeřazovat za chodu a poté nechat alespoň několik sekund běžet, aby se řemínek srovnal. Všechny přístroje s gumovými řemeny je vhodné občas trošku protočit, aby se řemen nevytahával na jednom místě.

Tesla GZ 030 - přenosný, stereo šasí, ale pouze monofonní zesilovač, měl mít víko s reproduktorem. Tento kus byl fungující a byl prodán (s jiným krytem bez reproduktoru). Pravděpodobně se tento model často používal ve školách.

Magnetofony Tesla - cívkové

B 113 (cizí sbírka)
B 43 (cizí sbírka)
Uran
B93 stereo

Dále mám ve sbírce v různém stavu: B115, B93, B4něco, 2x Sonet duo s kovovými kryty a další. Jeden Sonet duo s modrým plastovým krytem mi byl zřejmě ukraden s mnoha dalšími věcmi a znám adresu jediných možných pachatelů.